Aktualności

1 miejsce w drifcie autem na LPG

18.07.2019


Zawodnik STAG Rally Team zajął 1 miejsce na podium w trzeciej rundzie Driftingowych Mistrzostw Polski. Jechał autem z instalacją autogaz marki STAG. Obalono mit o zmniejszeniu mocy auta po konwersji na autogaz.

Projekt STAG Rally Team zrzesza pasjonatów motosportu próbujących swoich sił w rajdach, drifcie oraz zawodach na ¼ mili. Zawodnicy w czerwonych barwach marki STAG na co dzień zajmują się profesjonalnym montażem instalacji gazowych, w wolnym czasie poświęcając się pasji do motoryzacji.

Daniel Duda, właściciel i pracownik rekomendowanego warsztatu  STAG przygodę z driftingiem rozpoczął w 2012 r. Sezon 2019 jest przełomowym w jego karierze. Rozbudowa i tuning BMW E-30 o mocy 460 kM pozwoliły na pełne wykorzystanie umiejętności zawodnika i miejsce na podium po trzech pierwszych rundach.

Najbardziej zaskakującą modyfikacją, jakiej poddano auto, była konwersja na autogaz. Zbudowany do driftu samochód niewiele ma wspólnego z autem seryjnym, jednak przy doborze elementów instalacji autogaz warsztat zdecydował się na wykorzystanie seryjnych komponentów, które trafiają do samochodów „cywilnych”. Z nich zbudował wyjątkową instalację, sprawdzającą się w wyczynowym samochodzie. W BMW zainstalowano dwa reduktory STAG R01 250, 8 wtryskiwaczy o większej mocy AC W031 BFC oraz sterownik STAG QMax 300-8 Plus. W instalacji uwzględniono też zestaw STAG AFR, kontroler szerokopasmowej sondy Lambda, który umożliwia określenie składu mieszanki paliwowo-powietrznej (AFR) zasilającej silnik spalinowy.

Tak wyposażony samochód bierze udział w zawodach driftowych, a inżynierowie przyglądają się sposobie działania poszczególnych elementów instalacji i temu, jak znoszą one ekstremalne, niewystępujące w warunkach zwykłej drogowej eksploatacji, obciążenia. Jest to także jedyna w swoim rodzaju możliwość obalenia pokutujących mitów na temat LPG. Przykład? Po założeniu instalacji LPG auto traci moc.

Debiut na torze autem z instalacją autogaz przyniósł Danielowi pierwsze miejsce na podium. Przygotowany do driftu samochód jeżdżący na gazie jest też dowodem, że dobrej jakości instalacje, wykonane ze sprawdzonych podzespołów można zamontować praktycznie w każdym samochodzie cywilnym - również sportowym, niezależnie od liczby cylindrów, pojemności czy mocy.

Auto z instalacją może pozostać dynamiczne, a dobrze dobrana, renomowana instalacja od jednego producenta, zamontowana w sprawdzonym zakładzie gwarantuje jazdę nie tylko znacznie tańszą, ale również bezpieczną i bezawaryjną.

1 miejsce w drifcie autem na LPG - Daniel Duda, STAG Rally Team
Fot. Rafał Kurek

« wróć

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe). Potrzebujemy tych danych, żeby analizować statystyki ruchu na stronie, kierować w internecie reklamy dopasowane do Twoich potrzeb oraz używać wtyczek społecznościowych. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.