Autogaz - fakty  
 
 
Bezpieczeństwo autogaz  
 
 
Autogaz - czytelnia  
 
 
FAQ  
 
 

Bezpieczeństwo autogaz

Bezpieczeństwo Twojego samochodu

1zamontuj instalację autogaz w wyspecjalizowanym w systemach autogaz warsztacie
2wybieraj warsztaty z autoryzacją producenta systemów autogaz. STAG to ponad 100 Autoryzowanych Serwisów na terenie Polski
wybieraj sieci warsztatów gwarantujące ogólnokrajową gwarancję dającą możliwość naprawy czy przeglądu w każdym z warsztatów należących do sieci
4Zwróć uwagę na długość gwarancji systemu autogaz, jeżeli producent daje możliwość jej przedłużenia to znak, że jest pewny swojego produktu

 

Bezpieczeństwo Twojej rodziny           

Zasady bezpieczeństwa samochodów z systemem LPG:

ikona firmaNie powierzaj montażu instalacji warsztatom, do których nie masz zaufania

ikona narzędziaNie przerabiaj i nie naprawiaj zamontowanej instalacji samodzielnie

ikona wiertarkaNie rób żadnych otworów w zbiorniku

ikona zakaz rozpalania ogdniaNie sprawdzaj szczelności instalacji przy pomocy jakiegokolwiek źródła ognia

Zbiornik autogaz

zbiornik stag

Zbiornik autogaz zbudowany ze stali lub specjalnego, bardzo trwałego tworzywa, tak by był odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. W zbiorniku do tankowania autogazu znajduje obowiązkowo montowany jest
wielozawór, konkretnie jest to zespół zaworów czuwających nad tym, aby w wypadku zerwania przewodów wychodzących ze zbiornika natychmiast nastąpiło odcięcie wypływu gazu, co może zdarzyć się w przypadku kolizji drogowej.
Rezerwa w zbiorniku: Zbiorniki z autogazem napełniane są w 80%, co pozostawia rezerwową przestrzeń dla rozszerzającego się pod wpływem temperatury paliwa i stanowi bezpieczną granicę dla właściwego, bezproblemowego korzystania z auta.
Test bezpieczeństwa +ZOBACZ WIĘCEJ

Aby sprawdzić czy pożar nie stanowi zagrożenia wykonywane były liczne próby ogniowe, w których w nadzorowanych i kontrolowanych warunkach podpalano pojazd z zamontowaną instalacją gazową. (więcej) Należy zaznaczyć przy tym, że nie była to instalacja fabryczna. Po ok piątej minucie kontrolowanego pożaru uruchomia się zawór bezpieczeństwa, ze względu na zbyt duże ciśnienie w zbiorniku. Zawór ten wypuszcza niewielkie ilości gazu pod samochód, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla ewentualnych pasażerów pozostających w pojeździe. Po kolejnych 4 minutach włączył się zawór ogniowy, umożliwiający równomierne opróżnienie butli z resztek gazu. Po zakończonej próbie butla jest w stanie nienaruszonym nie licząc osmalenia. Z prób takich wnioskować można, że zapewnienia producentów o bezpieczeństwa instalacji gazowej są słuszne.

W zbiorniku takim znajduje się urządzenie zwane wielozaworem, czuwające nad zachowaniem i przepływem gazu. W skład tego układu wchodzą:

  • zawór napełniania (z ogranicznikiem uniemożliwiającym zatankowanie do poziomu powyżej 80% objętości geometrycznej),
  • zawór roboczy, sterowany elektrycznie, otwierany w momencie włączenia instalacji gazowej,
  • zawór nadmiernego wypływu, który odcina dopływ gazu po przerwaniu miedzianych przewodów gazowych (gdy ponad normę zwiększy się szybkość upływu),
  • zawór bezpieczeństwa, wypuszczający gaz na zewnątrz w sytuacji, gdy ciśnienie wewnątrz wzrasta do niebezpiecznego poziomu.

 

W przypadku powstania pożaru, który nie zostanie ugaszony, po kilku minutach uruchomi się zawór bezpieczeństwa, który podsycać będzie pożar, lecz w ten sposób unikniemy wybuchu. Choć sama instalacja gazowa nie stanowi zagrożenia, to zagrożenie takie stanowić będą: wysoka temperatura oraz opary toksycznych substancji powstających w wyniku palenia się tworzyw sztucznych. W przypadku, gdy samochód zacznie się palić należy wydobyć osoby pozostające w pojeździe, umiejscowić je w bezpiecznej odległości i wezwać służby ratownicze.

To jednak nie wszystko - jeśli naprężenie w środku zbiornika, na skutek pożaru samochodu, zwiększy się na tyle, że sam zawór bezpieczeństwa nie wystarczy, zadziała dodatkowy bezpiecznik topikowy, zwany też zaworem ogniowym. Pod wpływem wysokiej temperatury topi się on i uwalnia nadmiernie sprężony gaz pod samochód. Aby zbiornik mógł być sprzedawany, musi być wyposażony w wielozawór zawierający wszystkie powyższe elementy.

Przekonaj się na własne oczy:

czy wiesz, że
  • Nie ma zarejestrowanych przypadków wybuchu instalacji przy prawidłowym użytkowaniu i serwisowaniu.
  • Przepisy w Polsce są o wiele bardziej restrykcyjne niż w innych krajach, dzięki czemu instalacje LPG są bezpieczne.
  • Wytrzymałość zbiornika gazu jest dużo większa niż zbiornika z benzyną.
  • W przypadku ekstremalnych sytuacji, jak zderzenie z innym autem zbiornik może się minimalnie przemieścić ale pozostanie w nienaruszonym stanie.

Testy bezpieczeństwa LPG

Crash testy

Nawet w sytuacjach ekstremalnych, w trakcie kolizji, instalacja gazowa nie stanowi dodatkowego zagrożenia. Ani rozbicie przodu samochodu, ani uderzenie w tył pojazdu ze zbiornikiem LPG, nie stanowi żadnego zagrożenia, ponieważ zastosowane zabezpieczenia odcinają dopływ LPG tak, aby nie doszło do wycieku gazu. Zbiorniki LPG są wykonywane z blachy stalowej o grubości około 3 mm, dzięki czemu są dużo bardziej wytrzymałe niż zbiorniki benzyny, które obecnie najczęściej wykonuje się z tworzyw sztucznych. Dzięki temu stanowią one jedne z mocniejszych konstrukcyjnie elementów samochodu. Możliwość mechanicznego uszkodzenia zbiornika LPG w czasie takiego zdarzenia jest minimalna.

Próba ogniowa

Jeżeli podczas montowania instalacji LPG zostały wykorzystane elementy posiadające homologację, a sama instalacja wykonana została prawidłowo nie ma obawy, że obecność butli z gazem stanowi większe niebezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo instalacji gazowej w przypadku pożaru zapewnia szereg zabezpieczeń:

 

Próba balistyczna

Test przestrzelenia: najdrastyczniejsza z prób, jednocześnie najlepiej odzwierciedlająca rezerwę bezpieczeństwa, jaką dysponuje zbiornik LPG. Niektórzy producenci prowadzą takie sprawdziany. Do pełnych zbiorników strzela się z broni ostrej o kalibrze 9 mm. Zawiedzie się każdy, kto oczekuje hollywoodzkiego efektu - jeżeli nastąpi przestrzelenie, gaz ulatnia się przez otwory po kulach aż do opróżnienia.

Przekonaj się na własne oczy:

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe). Potrzebujemy tych danych, żeby analizować statystyki ruchu na stronie, kierować w internecie reklamy dopasowane do Twoich potrzeb oraz używać wtyczek społecznościowych. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.