Autogaz - fakty  
 
 
Bezpieczeństwo autogaz  
 
 
Autogaz - czytelnia  
 
 
FAQ  
 
 

Publikacje własne

LPG na świecie

10.11.2015 SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ
 
 

Polska jest jednym ze światowych liderów pod względem liczby samochodów jeżdżących na LPG. Jednak paliwo to jest popularne nie tylko w naszym kraju. Rosnące ceny benzyny i oleju napędowego sprawiają, że coraz więcej osób jeździ na gazie w zamożnych krajach Zachodniej Europy, a także w Ameryce czy Japonii.

W USA do niedawna głównym użytkownikiem samochodów na gaz były floty. Na LPG jeździły m.in. auta należące do amerykańskiej poczty, czyli US Mail, a także różnych instytucji zarówno federalnych, jak i stanowych. Np. General Motors dostarczył 3500 autobusów szkolnych GMC Savana i Chevrolet Express.

Drastyczny wzrost ceny benzyny, który w ostatnich latach nastąpił na rynku amerykańskim spowodował, że oszczędności zaczęli szukać również przeciętni Amerykanie. Nic dziwnego, skoro obecnie galon gazu kosztuje ok. 1,8 dolara, czyli o połowę taniej niż benzyna.

Trend dostrzeli amerykańscy producenci samochodów. Jesienią ubiegłego roku Ford zaprezentował kultowego w Ameryce pickupa F-150 z silnikiem V6 przystosowanym do jazdy na LPG lub gazie ziemnym CNG. Producent założył roczną sprzedaż na poziomie 15 tys. samochodów.

Obecnie w USA funkcjonuje niemal 2900 stacji tankowania LPG.

Gaz płynny ma również długą tradycję na rynku japońskim. Już od lat 60-tych ubiegłego wieku na LPG jeździ zdecydowana większość japońskich taksówek. Dzisiaj w Japonii podstawowym modelem taksówki jest Toyota Comfort. W przypadku tego modelu aż 8 na 10 pojazdów eksploatowanych jest na gazie.
Nawet bogaci Niemcy coraz chętniej zwracają się ku LPG, który za naszą zachodnią granicą kosztuje średnio 0,77 euro. Wg dostępnych danych po niemieckich drogach jeździ już niemal pół miliona samochodów tankowych LPG. Tylko w zeszłym roku liczba ta wzrosła o niemal 40 tys. Coraz mniejsze są również problemy z tankowaniem. W Niemczech działa już sieć 6593 stacji, 130 z nich znajduje się przy autostradach.

Od lat 70-tych gaz LPG jest niezwykle popularny w Holandii. W tym niewielkim kraju dziś można zatankować gaz na ok. 1700 stacjach. Popularność LPG w Holandii napędzana jest cenami - litr gazu kosztuje ok. 0,82 euro, co oznacza, że benzyna jest o ponad 1 euro droższa.

Również Włosi bardzo chętnie eksploatują samochody na LPG. Szeroka sieć stacji tankowania i niska cena (0,77 euro) sprawiają, że we Włoszech gaz jest i będzie popularny.

W innych krajach europejskich kierowcy także przekonują się do tego paliwa. Liczba rejestracji aut na LPG rośnie m.in. we Francji, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii, a nawet Austrii i Szwajcarii.

Jedynie kraje skandynawskiego jak dotąd opierają się boomowi na LPG.

« wróć

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe). Potrzebujemy tych danych, żeby analizować statystyki ruchu na stronie, kierować w internecie reklamy dopasowane do Twoich potrzeb oraz używać wtyczek społecznościowych. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.