Autogaz - fakty  
 
 
Bezpieczeństwo autogaz  
 
 
Autogaz - czytelnia  
 
 
FAQ  
 
 

Publikacje własne

Akademia STAG – szkolenia dla monterów instalacji LPG

10.11.2015 SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ
 
 

    – Skąd wziął się pomysł na organizowanie szkoleń dla monterów instalacji gazowych?
    – Pomysł ten zrodził się w odpowiedzi na problemy, jakie podczas moich licznych wizyt w zakładach montażowych zgłaszali mi ich właściciele. Wynikają one głównie z jednego powodu – ograniczonej liczby wykwalifikowanych monterów na rynku. Obecnie co drugi warsztat poszukuje rąk do pracy. Właściciele zakładów montażowych narzekają też na brak stabilności, spowodowanej dużą rotacją pracowników. Świadomi swojej pozycji monterzy często rozglądają się za nowym warsztatem, który będzie im w stanie zapewnić lepsze warunki zatrudnienia. Nie bez winy są tu sami właściciele, którzy podkupują sobie nawzajem pracowników. Innymi słowy, do tego zawodu potrzebny jest świeży narybek, wolny od starych nawyków i przyzwyczajeń. Naszym zadaniem jest go dostarczyć.

    – Kto najczęściej korzysta z Państwa szkoleń?
    – Biorą w nich udział pracownicy wysłani przez warsztaty, którym zależy na podnoszeniu umiejętności, a także osoby powiązane z branżą samochodową. Mam tu na myśli mechaników, elektromechaników i pracowników autoryzowanych serwisów upatrujących w nowym zawodzie szans na znalezienie lepiej płatnej pracy. Zgłaszają się też do nas osoby zainteresowane otwarciem własnego warsztatu oraz właściciele zakładów montażowych. Nie może być dobrym szefem osoba, która nie zna się na swojej pracy.

    – Czy w szkoleniach mogą brać udział osoby nieposiadające doświadczenia w branży samochodowej?
    – W organizowanych przez nas szkoleniach może uczestniczyć każdy. Nie ma takiego założenia, że kandydat na montera musi mieć podstawy elektromechaniki. Jeśli ktoś czuje się na siłach, wykazuje inicjatywę i zainteresowanie, a do tego ma zacięcie techniczne, to dlaczego z założenia zamykać mu drogę do zawodu. Wyznaje w tej kwestii amerykańską zasadę, nie ważne jaki masz papier, ważne co masz głowie.

    – Ile osób skorzystało dotychczas z Państwa oferty w zakresie szkoleń prowadzonych dla montażystów?
    – W trzech zorganizowanych dotąd szkoleniach wzięło udział około czterdziestu osób. Część z nich znalazło już pracę w zawodzie. Jedna z osób, która brała udział w naszym kursie pojechała do Norwegii, gdzie prowadzi swój własny warsztat.

    – Jak często i gdzie odbywają się szkolenia?
    – Nie mamy sztywno ustalonego harmonogramu. Szkolenie odbywa się wtedy, gdy uda nam się zebrać grupę minimum 10 osób. Zajęcia prowadzimy na terenie miejscowości, z której pochodzi większość uczestników grupy. Nie zawsze da się to idealnie zorganizować. Są osoby, które dojeżdżają na szkolenia z miejscowości oddalonych o 300-350 km. To świadczy o ich determinacji i pokazuje, jak bardzo im zależy na zdobyciu nowych kwalifikacji. Szkolenia organizujemy w weekendy, tak aby nie kolidowały z godzinami pracy zawodowej. Rozpoczynają się one w piątek po południu, a kończą w sobotę wieczorem. Najbliższy kurs, ze względu na okres świąteczny odbędzie się po Nowym Roku. Zajęcia prowadzone są w miłej atmosferze. Zależy nam na tym aby szkoląca się grupa czuła się u nas komfortowo.

    – Ile kosztuje i jak długo trwa taki kurs?
    – Szkolenie trwa miesiąc i obejmuje cztery weekendy. Jego koszt to wydatek w wysokości 500 zł netto. W trakcie szkolenia uczestnicy mają zapewniony posiłek. Zajmujemy się też organizacją zakwaterowania, którego koszt wynosi około 50 zł. Każdy uczestnik zostaje zaopatrzony w materiały szkoleniowe. Organizowane przez nas szkolenie kończy się wydaniem certyfikatu ukończenia kursu.

    – Jakie zagadnienia obejmuje szkolenie w ramach Akademii STAG? Czego można się nauczyć?
    – Nasze szkolenie umożliwia zdobycie umiejętności potrzebnych do samodzielnej pracy. Odbywa się ono pod okiem najlepszych fachowców z branży, którzy dzielą się swoją wiedzą z uczestnikami kursu i uczą ich podstaw prawidłowego montażu. Pomagają też ugruntować zdobytą wiedzę poprzez praktyczne sprawdzenie umiejętności kursantów. Zanim jednak przejdziemy do zajęć praktycznych, uczestnicy szkolenia muszą zapoznać się z obowiązującymi w Polsce przepisami oraz regulacjami zawartymi w dyrektywach ONZ. Następnie skupiamy się na kwestiach związanych z wyposażeniem warsztatu w odpowiedni sprzęt. Potem przechodzimy do omówienia poszczególnych komponentów instalacji LPG. Uczestnik szkolenia zapoznaje się z reduktorami, listwami wtryskowymi, zaworami bezpieczeństwa, sterownikami gazowymi i innymi podzespołami systemów gazowych. Omawiamy też objawy związane z niewłaściwym doborem poszczególnych komponentów. Ostatni etap dotyczy oprogramowania i praktyki związanej z montażem.

    – A więc kursanci biorą też udział w montażu instalacji.
    – Tak. Mamy do dyspozycji gotowe zestawy, z którymi udajemy sie do warsztatu na prawdziwy montaż. W zamian za udostępnienie swego samochodu, klient zakładu otrzymuje zniżkę za wykonaną przez nas usługę. Podczas szkolenia kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz właściwy dobór elementów instalacji gazowej. Skupiamy się tu głównie na produktach naszej firmy. Pokazujemy też najczęstsze błędy popełniane przez monterów. Wynikają one tylko i wyłącznie z dyktowania ceny przez klienta lub są spowodowane presją wywieraną przez konkurencyjny warsztat. Obniżanie ceny kosztem jakości montowanych elementów to tylko pozorne oszczędności, które skończoną się wkrótce ponowną wizytą w warsztacie. Klientowi należy wyjaśnić dlaczego powinien dopłacić za sprawdzone i niezawodne komponenty oraz jaką ma z tego korzyść. Chodzi o to, aby mu zapewnić solidną i sprawnie pracującą instalacje gazową. Wtedy możemy liczyć na to, że poleci nas swoim znajomym.

sibi

 

« wróć

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe). Potrzebujemy tych danych, żeby analizować statystyki ruchu na stronie, kierować w internecie reklamy dopasowane do Twoich potrzeb oraz używać wtyczek społecznościowych. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.