Autogaz - fakty  
 
 
Bezpieczeństwo autogaz  
 
 
Autogaz - czytelnia  
 
 
FAQ  
 
 

Publikacje własne

Jak prawidłowo i skutecznie zdiagnozować niedomagania instalacji gazowej w samochodzie?

10.11.2015
 
 

Problem prawidłowej regulacji instalacji gazowej, a w konsekwencji prawidłowego jej funkcjonowania, często polega na trudności właściwego zdiagnozowania przyczyn niedomagania instalacji gazowej w samochodzie. Nie zawsze użytkownik pojazdu, niebędący fachowcem potrafi właściwie opisać co dzieje się z jego autem podczas eksploatacji. Z kolei montażysta podczas krótkiej jazdy testowej nie zawsze ma szczęście uchwycić moment, w którym usterka się pojawia i daje znać o sobie.

W celu rozwiązania tego problemu, firma AC S.A. wprowadziła na rynek urządzenie, które rejestruje nieprawidłowe funkcjonowanie instalacji gazowej w momencie pojawienia się usterki.

Rejestrator parametrów firmy AC S.A. został zaprojektowany w celu zapisywania parametrów pracy sterownika gazu (STAG-200, STAG-300, STAG-300 plus, STAG-300 premium, STAG-4) w czasie normalnego użytkowania samochodu. Jest to urządzenie w rodzaju „czarnej skrzynki”.  Rejestrator komunikuje się ze sterownikiem po podłączeniu do jego gniazda diagnostycznego  i zasilania po stacyjce. Do kontrolera gazu cyklicznie zostają wysyłane sygnały o podanie parametrów, które zapisywane są w formacie .osc na karcie pamięci, a następnie odczytywane w programie AcGasSynchro po wybraniu w nim zakładki „Rejestrator”. Tworzony jest również dziennik zdarzeń, zawierający informacje o czasie wystąpienia zdarzenia i jego opis. Rejestracja odbywa się po uruchomieniu silnika, a zapis danych dokonuje się nawet w przypadku nagłej utraty zasilania. Dodatkowo istnieje możliwość rejestracji określanego zdarzenia  przyciskiem montowanym w kabinie kierowcy. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości w pracy instalacji gazowej (np. silnik zgasł na gazie) użytkownik wciskając przycisk, wysyła sygnał do rejestratora, który zdarzenie zapisuje wraz z aktualną datą i czasem oraz zaznaczeniem, w którym miejscu wystąpiło wciśnięcie. Ułatwia to późniejszą analizę zapisanych danych z jazdy i wykrycie przyczyny nieprawidłowej pracy instalacji.

Przekazywanie parametrów z rejestratora do programu AcGasSynchro odbywa się przez port USB. Po podłączeniu urządzenia, rejestrator wykrywany jest jako dysk zewnętrzny. Zapisane pliki można skopiować do późniejszego wykorzystania. Rejestrator możemy również używać jako pamięć typu PenDrive. Karta umieszczona w rejestratorze posiada 2 GB pamięci. Istnieje jednak możliwość powiększenia pojemności do 4 GB.

Rejestrator wyposażono w dwie diody LED, widoczne obok złącza wiązki (zielona i czerwona), sygnalizujące stan pracy urządzenia. Dioda zielona dodatkowo jest zdublowana i podłączona  do przycisku użytkownika umieszczonego w kabinie pasażera. Kontrolka zielona sygnalizuje odbywającą się rejestrację parametrów oraz brak komunikacji ze sterownikiem STAG, natomiast czerwona sygnalizuje błędy pracy urządzenia lub wraz z kontrolką zieloną sygnalizuje inne stany pracy urządzenia.

Rejestrator parametrów Autoryzowani Dystrybutorzy AC S.A. mogą już nabywać bezpośrednio w firmie AC S.A. Warsztaty montujące samochodowe instalacje gazowe mogą zaopatrzyć się w ten produkt poprzez sieć dystrybucji AC S.A.

« wróć

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe). Potrzebujemy tych danych, żeby analizować statystyki ruchu na stronie, kierować w internecie reklamy dopasowane do Twoich potrzeb oraz używać wtyczek społecznościowych. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.