Publikacje online

Od pierwszego kwietnia tankujemy gaz letni -

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ

Od pierwszego kwietnia tankujemy gaz letni

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 12 grudnia 2011 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wymagań jakościowych dla gazu skroplonego (LPG), od początku kwietnia na stacjach może być sprzedawany autogaz letni.

Gaz letni to paliwo silnikowe, które różni się od zimowego zmniejszoną zawartością propanu.

W okresie zimowym (od 1 grudnia do 31 marca – zgodnie z cytowanym rozporządzeniem) zawartość propanu w LPG jest zwiększana w celu poprawy prężności autogazu, która wraz ze spadkiem temperatury otoczenia ulega zmniejszeniu.

Oznacza to, że ciśnienie panujące w zbiorniku LPG w okresie zimowym zmniejsza się, co obniża zdolność autogazu do przemieszczania się do kolejnych elementów instalacji gazowej. Aby skompensować to zjawisko (zachować ciśnienie w zbiorniku na podobnym jak latem poziomie) w okresie zimowym zwiększa się zawartość propanu, którego względna prężność par jest wyższa niż butanu.

Wraz z nadchodzącą wiosną i zwiększającymi się temperaturami otoczenia, LPG osiąga odpowiednie ciśnienie w zbiorniku bez zwiększonej zawartości propanu, który jest droższym składnikiem autogazu.

Źródło: http://moto.onet.pl/aktualnosci/od-pierwszego-kwietnia-tankujemy-gaz-letni/pzd411 9.07.2015

« wróć

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe). Potrzebujemy tych danych, żeby analizować statystyki ruchu na stronie, kierować w internecie reklamy dopasowane do Twoich potrzeb oraz używać wtyczek społecznościowych. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.