Publikacje online

Przeszkadza Ci zbiornik LPG? Jest na to sposób -

Przykładem samochodu, który był wyposażony w taki właśnie zbiornik gazu jest Renualt Laguna II generacji.

Foto: Gazeo.pl

Samochód w wersji hatchback oraz Sport Tourer z silnikiem 1,6 16V był wyposażony w umieszczony pod podłogą, specjalnie ukształtowany zbiornik LPG, którego pojemność wynosiła 61 litrów. Była ona około 50% większa w porównaniu do zbiornika toroidalnego umieszczanego we wnęce koła zapasowego.

Dodatkowo rozwiązanie to nie ograniczało przestrzeni bagażowej pojazdu, a rekordowa pojemność dawała samochodowi zasięg na gazie w granicach 600 km.

Zbiornik LPG do tej wersji Laguny powstał w hiszpańskiej firmie Portinox, która zajmuje się produkcją armatury, np. zlewozmywaków ze stali nierdzewnej.

Stosunkowo skomplikowana budowa zbiornika spodowodowała, że ukształtowano go ze stali nierdzewnej w procesie hydroformowania.

Zastosowanie takiego materiału i tej technologii produkcji spowodowało obniżenie masy zbiornika o około 50% w stosunku do zbiorników tradycyjnych (o takich samych pojemnościach).

Przy takiej pojemności oznacza to, że zbiornik jest o 25 kg lżejszy. W przypadku samochodu średniej klasy obniża to masę własną pojazdu o około 2%.

Ponadto zbiornik wykonany ze stali nierdzewnej wykazuje znakomitą odporność na korozję nawet bez zabezpieczenia, co jak wiadomo jest bardzo ważne przy montażu pod samochodem.

« wróć

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe). Potrzebujemy tych danych, żeby analizować statystyki ruchu na stronie, kierować w internecie reklamy dopasowane do Twoich potrzeb oraz używać wtyczek społecznościowych. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.