Publikacje online

Na stacjach jest już zimowy gaz -

 

Na stacjach jest już zimowy gaz

Nadeszła pora na zmianę autogazu. Gaz zimowy ma zwiększoną zawartość propanu, więc niestraszne mu nadchodzące mrozy. Sezonowa zmiana gatunku LPG na stacjach paliw wynika z przepisów prawa, które uwzględniają zmianę temperatury otoczenia i dostosowują LPG do warunków otoczenia.

Zimą (od 1 grudnia do 31 marca) używane jest LPG gatunku B, które zachowuje wymaganą przepisami prężność par o wartości 150 kPa w temperaturze do -5ºC. W związku z tym gaz, który tankujemy zimą zawiera nieco więcej propanu.

Przypomnijmy, dla jakości autogazu najistotniejszy jest skład węglowodorowy, czyli procentowa zawartość poszczególnych węglowodorów w mieszaninie. Gaz, który będzie miał idealny skład latem, zimą wcale już nie musi być taki doskonały. W zimowe poranki ma to niebagatelne znaczenie, bowiem gaz dostaje się do reduktora dzięki ciśnieniu pod jakim LPG jest magazynowane w zbiorniku. Jeśli parametry są dobre, nawet w niskich temperaturach, tzw. prężność par pozwala na przetłoczenie gazu do reduktora i odparowanie go do stanu lotnego.

Zimowe LPG dostępne będzie na stacjach autogazu do 31 marca przyszłego roku.

Źródło: http://moto.onet.pl/na-stacjach-jest-juz-zimowy-gaz/w4xp8 15.07.2015

 

« wróć

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe). Potrzebujemy tych danych, żeby analizować statystyki ruchu na stronie, kierować w internecie reklamy dopasowane do Twoich potrzeb oraz używać wtyczek społecznościowych. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.