Publikacje online

Jak dbać o instalację LPG zimą? -

Jak dbać o instalację LPG zimą?

Wyjaśniamy czy instalacja gazowa wymaga zimą szczególnych zabiegów.

Po pierwsze, już niedługo na stacjach tankowania powinno się pojawić paliwo zimowe. W przypadku gazu płynnego (LPG, czyli propan-butan) jest to paliwo ze zwiększonym udziałem propanu. Ma ono przez to nieco inne parametry, więc jego stosowanie może wymagać regulacji instalacji.

Musi się Pan też liczyć z tym, że silnik po uruchomieniu znacznie dłużej będzie pracował na benzynie – szczególnie gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej zera. Trzeba też pamiętać o utrzymywaniu wyższego poziomu benzyny w baku (co najmniej 1/3 zbiornika).

Dzięki temu unikniemy skraplania się wody w pustym baku i zmniejszymy ryzyko awarii pompy paliwowej – pracująca choćby przez chwilę na sucho pompa może się zatrzeć. Dobrym pomysłem jest stosowanie dodatków do benzyny czyszczących układ paliwowy.

Dla prawidłowej pracy instalacji gazowej podczas zimy ważne jest dobre podgrzanie reduktora. Należy sprawdzić poziom płynu chłodniczego oraz jego jakość. Jeśli ogrzewanie w samo- chodzie nie działa najlepiej, warto pojechać do warsztatu i wymienić termostat. Niedogrzany silnik nie będzie oszczędny ani na benzynie, ani na gazie.

Jeśli Pańskie auto ma wlew gazu zamontowany pod zderzakiem, warto sprawdzić jego mocowanie. Zbierają- ce się tam śnieg i lód mogą go uszkodzić lub nawet urwać.

"Materiał pochodzi z najnowszego numeru tygodnika Auto Świat dostępnego w najlepszych punktach sprzedaży"

Źródło: http://moto.onet.pl/porady-ekspertow/jak-dbac-o-instalacje-lpg-zima/3xf44 15.07.2015

 

« wróć