Publikacje online

Dokładniejsze kontrole aut na gaz -

Dokładniejsze kontrole aut na gaz

W życie wchodzą zmiany w przepisach dotyczących warunków technicznych i sposobu badania stanu technicznego samochodów zasilanych gazem LNG, CNG i LPG.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury, zmieniającym rozporządzenie ws. zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów, diagności będą musieli dokładniej kontrolować samochody wyposażone w instalację gazową.

Podczas okresowego badania technicznego sprawdzone będą m.in. takie elementy, jak obecność na zbiorniku LNG nalepki określającej maksymalne ciśnienie w zbiorniku oraz czy w instalacji LNG w kabinie kierowcy znajduje się działający wskaźnik ciśnienia gazu.

Jeśli chodzi o instalację CNG, sprawdzana będzie obecność oraz działanie wskaźnika ciśnienia, który ma znajdować się przed reduktorem.

Nowe przepisy wprowadzają też zmiany w wymaganiach dotyczących warunków technicznych dla aut na gaz. Zbiorniki gazu powinny być dopuszczone do eksploatacji przez Transportowy Dozór Techniczny i nie mogą być montowane w przedniej części pojazdu, w komorze silnika oraz w przestrzeni pasażerskiej.

Autobusy zasilane jednym z rodzajów gazu muszą być oznaczone z przodu i z tyłu oraz z prawej strony, w pobliżu drzwi nalepką z symbolem "LPG", "CNG" lub "LNG".

Nowelizacja określa też dokładnie z jakiego materiału muszą być wykonane przewody metalowe - dla instalacji LPG ma to być miedź, a dla LNG i CNG stal nierdzewna. W dodatku przewody miedziane mają być zabezpieczone na całej długości osłoną gumową lub z tworzywa sztucznego.

Warunki techniczne wymagają też, żeby instalacja gazowa wytrzymywała określone ciśnienie przy konkretnym rodzaju gazu.

To niektóre, ważniejsze zmiany, które od dziś dotyczą pojazdów zasilanych gazem.

Źródło:http://moto.onet.pl/aktualnosci/dokladniejsze-kontrole-aut-na-gaz/4lx3p 15.07.2015

« wróć

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe). Potrzebujemy tych danych, żeby analizować statystyki ruchu na stronie, kierować w internecie reklamy dopasowane do Twoich potrzeb oraz używać wtyczek społecznościowych. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.