Aktualności

Kiedy benzyna drożeje, LPG się opłaca

19.10.2021


Ostatnio ceny paliw na stacjach szybują. Mimo to, gaz LPG jest nadal  niemal o połowę tańszy od benzyny. Z tego powodu montaż instalacji LPG opłaca się jak nigdy dotąd.  
 
Wielu kierowców zastanawia się nad sensem konwersji silnika benzynowego na LPG w obliczu wysokich cen paliw. Okazuje się, że duży wzrost przemawia zdecydowanie za montażem instalacji. Dlaczego tak się dzieje?  

Kiedy sprawdzamy opłacalność montażu LPG, to nie cena autogazu odgrywa kluczową rolę a relacja między cenami poszczególnych paliw. Już od kilku lat cena LPG utrzymuje się na poziomie ok 50% ceny benzyny PB95.  

Relacja ceny autogazu do benzyny stale wynosi ok. 50 proc. (fot. autocentrum.pl)

Posłużmy się przykładem 
 
Załóżmy, że kierowca pokonuje  2 tysiące  kilometrów  miesięcznie, a jego samochód zużywa 12 l benzyny na 100 km, z ogólną zasadą, że spala o 15 % więcej gazu niż benzyny. Do obliczeń użyliśmy naszego kalkulatora opłacalności LPG, posługując się średnimi realnymi cenami obu paliw (Pb95=5,88 zł/l i LPG=3,15 zł/l). Efekt  –  roczne oszczędności  to 6501,6 zł. Montaż instalacji autogaz do silnika z pośrednim wtryskiem paliwa zwróci się już po 5 miesiącach.   

LPG nadal tańsze o połowę  
 
Paradoksalnie im wyższe ceny paliw, tym montaż LPG opłaca się bardziej.  Na opłacalność konwersji silnika na zasilanie autogazem wpływa nie tylko faktyczny miesięczny koszt paliwa, ale także czas, w którym koszt montażu instalacji się zwraca. Z tego powodu warto montować instalacje właśnie wtedy, kiedy paliwa są najdroższe. 

« wróć

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe). Potrzebujemy tych danych, żeby analizować statystyki ruchu na stronie, kierować w internecie reklamy dopasowane do Twoich potrzeb oraz używać wtyczek społecznościowych. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.