Aktualności

3 sekundy do „setki” – nowy bolid Politechniki Białostockiej zbudowany dzięki wsparciu AC

07.07.2014

 

3,5 s do 100 km/h, 55 koni mechanicznych, 3 m długości i niecałe 200 kg to właśnie CMS-02 – nowy bolid studentów CERBER MOTORSPORT FORMULA STUDENT TEAM z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

 

To już drugi pojazd tego typu, zbudowany przez studentów PB przy pomocy firmy AC S.A.. Pierwszy bolid brał udział w ubiegłorocznych zawodach Formula Student Germany 2013. Team zajął 58 miejsce wśród bolidów studentów z całego świata i otrzymał nagrodę FSG Sportsmanship Award – za sportową postawę. Zawody odbywały się na najsłynniejszym w Europie torze Formuły 1 w Hockenheim, w Badenii-Wittenbergii. Bolid Politechniki Białostockiej wystartował także w ubiegłym roku w zawodach Formula Student Hungary w Gyor. Warto dodać, że w światowej klasyfikacji Formula Student zespół Cerber Motorsport był najwyżej notowaną ekipą z Polski, pomimo startu tylko w dwóch zawodach.
 
Sponsorowany przez spółkę AC bolid CMS-02 jest pojazdem innowacyjnym. Ma w pełni aluminiowe elementy zawieszenia, poddane obróbce cieplnej. Pakiet aerodynamiczny generujący nawet 100 kg docisku, wykonany jest z włókien węglowych i kevlarowych. Przy budowie pojazdu w jeszcze większym zakresie wykorzystane zostały technik druku 3D, m.in. do produkcji kolektora dolotowego, baku (!), deski rozdzielczej, obudowy elektroniki. Do tego należy wymienić autorski, aluminiowy tłumik mający na celu redukcję hałasu do max. 110 dB (zgodnie z regulaminem zawodów) oraz system wspomagania kierowcy odpowiadający m.in. za elektroniczne sterowanie zmiany biegów, włącznie z trybem automatycznym.
 
Już 9 lipca bolid CMS-02 wystartuje w  zawodach Formuły Student 2014 w Anglii. Po przejściu czteroetapowego przeglądu technicznego bolidy będą startować w takich dynamicznych konkurencjach jak np.: przyspieszenie na odcinku 75m (Acceleration), test jazdy po torze w kształcie ósemki (Skid-Pad), sprint na torze o ok. 1 km długości (Autocross), przejazd 22 km ze zmianą kierowcy w połowie konkurencji (Endurance). Potem kolejne starty na torach wyścigowych w Czechach, na Węgrzech i we Włoszech. Konkurencja jest duża - białostoccy studenci walczyć będą z ponad 500 zespołami z całego świata.
 
Cały zespół AC trzyma kciuki za udział drużyny Cerber Motorsport w zawodach! Powodzenia!!!
 
Strona projektu: http://www.cerbermotorsport.pb.edu.pl/
 
Źródło: PB

« wróć

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe). Potrzebujemy tych danych, żeby analizować statystyki ruchu na stronie, kierować w internecie reklamy dopasowane do Twoich potrzeb oraz używać wtyczek społecznościowych. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.