Publications online

Historia autogazu w Polsce: Maluch na LPG -

onet.moto

Historia autogazu w Polsce: Maluch na LPG

22 września 2000 roku zjechał z taśmy ostatni egzemplarz "auta dla Kowalskiego". Maluchy przez wiele lat były nie tylko obiektem pożądania, lecz także platformą do budowy samochodów rajdowych czy testowania technologicznych nowinek.

Fiat 126p

Prekursor branży LPG w Polsce, Zbigniew Domański z Poznania, udowodnił, że Polak potrafi i pod maską Fiata 126p zamontował... instalację gazową.

Historia wydarzyła się w 1993 roku.Montaż instalacji LPG wykonano na zlecenie poznańskiego oddziału Ligi Obrony Kraju, która przez wiele lat szkoliła kierowców wszystkich kategorii. Ograniczenie liczby pasażerów do trzech nie miało żadnego znaczenia praktycznego, bowiem i tak autem zwykle jeździli tylko kursant z instruktorem. Warto przypomnieć, że egzamin zdawało się na tym samym samochodzie, na którym prowadzone było szkolenie, tyle że do auta dosiadał się egzaminator, a instruktor siadał na tylnej kanapie. Montaż instalacji LPG w Maluchu był udaną próbą ograniczenia kosztów paliwa, bowiem w 1993 r. litr benzyny kosztował (tak jak obecnie) dwa razy więcej niż litr autogazu.

Warto wspomnieć, że prezentowana instalacja miała odpowiednie dopuszczenia i jako jedyna do Malucha mogła być montowana w tym modelu Fiata. Auto do czasu złomowania wiernie służyło celom szkoleniowym. Przed sprzedażą instalacja została zdemontowana i dziś znajduje się w zbiorach Zbigniewa Domańskiego w Poznaniu.

Źródło: http://moto.onet.pl/historia-autogazu-w-polsce-maluch-na-lpg/pty0k 15.07.2015

« back

Read about autogas - Publications online