Publications online

Już jest: samoobsługa na stacjach LPG -

onet.moto

Już jest: samoobsługa na stacjach LPG

Na stacjach LPG można już tankować autogaz samemu. Po pięciu latach starań weszły właśnie w życie przepisy pozwalające na przystosowanie stacji do samoobsługi. Co nowego czeka kierowców na stacjach LPG?

samoobsluga na stacjach LPG

Tam, gdzie samoobsługa się pojawi, kierowca zobaczy przede wszystkim naklejki z instrukcją w formie tekstu i obrazków wyjaśniającą, co należy zrobić, by samemu zatankować. Przycisk do przywołania obsługi zniknie, a na jego miejscu pojawi się przycisk alarmowy.

W trakcie tankowania kierowca będzie musiał stale trzymać przycisk, który w momencie puszczenia wyłączy dystrybutor i zakończy tankowanie (tzw. deadman switch). Równie istotną zmianą będą nowe pistolety do tankowania, które w trakcie odpinania mogą wypuścić do atmosfery maksymalnie 1 cm³ gazu (dotychczas było to ok. 3 cm³ LPG). Jeśli pistolet podłączymy nieprawidłowo, urządzenie nie pozwoli na włączenie dystrybutora i przepływ gazu do pistoletu.

Wprowadzenie samoobsługi podczas tankowania autogazu nie oznacza, że jest to obowiązek. Na prośbę kierowcy obsługa stacji będzie musiała zatankować auto tak, jak do tej pory. Samoobsługa nie oznacza więc rewolucji na stacjach LPG, a raczej ewolucję. Wprowadzana będzie stopniowo, w miarę przystosowywania stacji do nowych przepisów.

Wbrew opiniom sceptyków, że samoobsługa może być zbyt trudna dla kierowców, należy pamiętać, że stanowi ona od lat standard w wielu krajach UE. Niemcy, Francja, Holandia, Włochy czy Słowacja to kraje dobrze znane polskim kierowcom, którzy bez problemów sami tankują tam swoje pojazdy.

Pierwsza, pilotażowa samoobsługowa stacja tankowania autogazu już działa w Krakowie.

 

Źródło: http://moto.onet.pl/aktualnosci/juz-jest-samoobsluga-na-stacjach-lpg/qx5yd 15.07.2015

« back

Read about autogas - Publications online

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe). Potrzebujemy tych danych, żeby analizować statystyki ruchu na stronie, kierować w internecie reklamy dopasowane do Twoich potrzeb oraz używać wtyczek społecznościowych. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.