Publications online

Oszczędności na gazie, to nie mit! -

Oszczędności na gazie, to nie mit!

Instalacja gazowa zawdzięcza swoją popularność głównie oszczędnościom. Każdy kilometr pokonany na zasilaniu LPG sprawia, że zysk rośnie. Co ważne, różnica w kosztach w stosunku do benzyny potrafi być ogromna. Nie wierzycie? Po każdych stu kilometrach przejechanych małym autem rodzinnym w mieście w kieszeni zostaje nawet 25 złotych!

oszczednosci na gazie

 

Wielkość oszczędności jakie można poczynić montując instalację gazową we własnym aucie najlepiej pokazać na żywym przykładzie. Na potrzeby tekstu weźmiemy zatem na "warsztat" niezwykle popularną w Polsce Skodę Octavię I. Porównanie kosztów będzie dotyczyć auta z 8-zaworowym silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 litra oraz 101-konnym dieslem 1,9 TDI. Benzyniak spala w mieście 10 litrów paliwa (11,5 litra gazu). Na trasie wynik spada do 6 litrów (7,5 litra gazu). Ropniak potrzebuje odpowiednio 8 i 5 litrów oleju napędowego.

Jak kształtują się oszczędności? O ile pokonanie trasy Warszawa - Kraków (około 290 kilometrów) na benzynie kosztuje ponad 95 złotych, o tyle na diesla wystarczy wydać prawie 79 złotych, a gaz zaledwie 55 złotych. Różnica między wartościami skrajnymi sięga 400 złotych! Pokonanie odcinka między Warszawą a Gdańskiem (prawie 340 kilometrów) sprawia, że dysproporcja powiększa się do prawie 50 złotych, a przejazd z Warszawy do Zakopanego (455 kilometrów) pozwala zaoszczędzić prawie 62 złote.

LPG górą, diesel nie ma szans!

Zyski pojawią się jednak nie tylko w trakcie dalszych wyjazdów, ale będą wyczuwalne również podczas codziennej eksploatacji. Pokonanie każdych stu kilometrów w cyklu miejskim oznacza dla właściciela Skody Octavii 1,6, że wydał na paliwo prawie 25 złotych mniej. Pokonując ten sam dystans poza terenem zbudowanym oszczędność maleje do 19 złotych. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku dysproporcja jest na tyle duża, że bez problemu deklasuje nawet jednostkę diesla! Jazda ropniakiem w mieście generuje zysk na poziomie 11 złotych. W cyklu pozamiejskim różnica topnieje do niespełna 6 złotych.

Montaż instalacji gazowej stanowi niemały wydatek. Średnio koszt założenia zestawu sięga 2,5 tysiąca złotych. Spora inwestycja zwróci się jednak w naprawdę niedługim czasie. Stopa zwrotu jest na tyle duża, że pokonując w miesiącu tysiąc kilometrów, wydatek zamortyzuje już po 12 miesiącach eksploatacji!

http://moto.onet.pl/aktualnosci/oszczednosci-na-gazie-to-nie-mit/4556j 15.07.2015

« back

Read about autogas - Publications online

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe). Potrzebujemy tych danych, żeby analizować statystyki ruchu na stronie, kierować w internecie reklamy dopasowane do Twoich potrzeb oraz używać wtyczek społecznościowych. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.